אחת העבירות בהן המדינה מחמירה את יחסה כלפי מי שעוברים אותה, היא עבירת הנהיגה תחת ההשפעה של סמים או אלכוהול. הסיבה לכך היא הסכנה הגדולה שבעבירה, באשר מדי שנה נפצעים ואף נהרגים עשרות אנשים בתאונות שנגרמו בעקבות נהיגה בשכרות. כחלק מהמדיניות המחמירה המדינה אף קבעה – להבדיל מרוב העבירות בחוק העונשין – עונשי מינימום לנהג שייתפס נוהג בשכרות, אף אם לא עבר עבירה אחרת מלבד עבירה זאת.

נהיגה בשכרות – מכת מדינה

הואיל ובישראל, מדי שנה, כאמור, נפצעים ונהרגים עשרות אנשים כתוצאה מתאונות, שנגרמו עקב נהיגה בשכרות. הישראלים, כעולה מנתוני משטרת ישראל, אינם מבינים את חומרת המעשה ונוטים ליטול סיכונים ולנהוג בשכרות. לכן, בתי המשפט מחמירים עם נהגים שנתפסים נוהגים בשכרות, ואף הכנסת הפקידה בידי רשויות האכיפה סמכויות רבות, כדי להבטיח את יכולתן של הרשויות להתמודד עם התופעה. בין היתר, ניתנה לשוטרים סמכות לדרוש מאדם לבצע בדיקת נשיפה ונקבע עונש מינימום: נהג שייתפס נוהג בשכרות יקבל פסילת רישיון של שנתיים, אף אם לא גרם נזק או ביצע עבירה אחרת מלבד הנהיגה בשכרות.

סירוב לבדיקת ינשוף

אחד הכלים שהציב המחוקק בידי רשויות האכיפה הוא הסמכות להורות לנהג לעבור בדיקת ינשוף. סירוב לעבור בדיקת ינשוף יכולה להוות ראיה לכך, שהאדם שסירב לבדיקה אכן שיכור. מרגע שהבהירו השוטרים לאדם את העובדה הזאת, סירובו של האדם יכול לשמש ראייה לכך שהיה שיכור במשפטו ככל שיוגש נגדו כתב אישום וכו'. לכן, חשוב להבין כי ישנם הרבה דברים שצריך להכיר לגבי הזכויות שלכם. הדרך היחידה לדעת אם ומתי תוכלו לסרב לבדיקה או דרישה אחרת של המשטרה עליכם להיוועץ בעורך דין המתמצא בדין הפלילי והתעבורתי.

שנתיים פסילה מינימום

כאמור, עונש המינימום בגין נהיגה בשכרות הוא שנתיים פסילה, אולם זה רק עונש המינימום. לא מן הנמנע כי בעבירות של נהיגה בשכרות בהן נגרם נזק ו/או נפצעו עוברי אורח ונהגים אחרים יוטלו גם עונשי מאסר, בצד קנסות כבדים למדי. בשל המשמעות הכבדה שיכולה להיות להרשעה בעבירה של נהיגה בשכרות, מובן כי מדובר באישום חמור אשר לא כדאי להמר לגבי תוצאותיו, וכדאי מאוד להיעזר בליווי של עו"ד לצורך ההליך.

היוועצות עם עורך דין היא חיונית

בכל מצב בו אזרח עומד מול הרשות, הוא בעמדת חולשה; המערכת כולה מוכוונת כדי להרשיע אותו. זה תפקידה – להציב בפני השופט את כל הראיות שיש נגד הנאשם ולבסס את התיק נגדו. לצדו של הנאשם עומדת הזכות לייצוג בידי עורך דין – אשר מכיר את זכויותיו של הנאשם ויודע כיצד נכון לפעול כדי להבטיח אותן. מזכות השתיקה בחקירה ועד בחירת קו ההגנה במידה ויש צורך בכך. מרבית התיקים הפליליים (והתעבורתיים בכלל זה) בישראל מסתיימים בהסדר טיעון בין הנאשם לבין התביעה, ואף זה ממחיש את החשיבות שבליווי עורך דין המתמצא בדין, כדי להבטיח את זכויותיכם בהליך כזה.

Categoryמאמרים