תחום דיני התעבורה הוא מורכב וכולל חוקים רבים שכדאי להכיר. ככל שהנהג ידע יותר על דיני התעבורה והעונשים הצפויים על עבירות תנועה , כך תהיה נהיגתו זהירה יותר. אם הנהג ביצע עבירה, הוא חייב ליצור קשר מיידי עם עורך דין מהתחום כדי לקבל ייעוץ והגנה משפטית. להלן פירוט של מושגים אחדים מתחום דיני התעבורה.

  • פסילה מנהלית – פסילת רישיון הנהיגה לתקופה שנעה בין 30 ל-90 יום בהתאם לחומרת העבירה. את הפסילה רשאי לתת שוטר בדרגת מפקח לפחות. בין העבירות עליהן ניתנת פסילה מנהלית: נהג חדש שנהג ללא ליווי כמתבקש בחוק, אי ציות לתמרור "עצור", נהיגה בשכרות או בהשפעת סמים וכו'. הפסילה נועדה להרחיק מהכביש נהגים המסכנים את הציבור. אדם שמקבל פסילה מנהלית רשאי לפנות באמצעות עורך דינו לבית משפט לתעבורה ולבקש להקל בעונשו.
  • מהירות מופרזת – הינה אחת מעבירות התנועה הנפוצות. העונש עליה הוא קנס כספי, צבירת נקודות ובמקרים קיצוניים יותר הזמנה לדין ואף פסילה מנהלית. הנהגים צריכים לדעת מהי מהירות המותרת בדרך עירונית ובין עירונית ולשים לב לתמרורי המהירות. נהג שנוהג עד 30 קמ"ש מעל למהירות המותרת בדרך עירונית או 40 קמ"ש מעל למהירות המותרת בדרך מהירה, יקבל קנס כספי. הנהג יכול לשלם את הקנס ובכך הוא מורשע או לבקש להישפט. בסיוע של עורך דין, הנהג יכול להציג את טיעוניו בבית משפט לתעבורה ולנסות להפחית או לבטל את הקנס. אפשרות נוספת היא להמיר את הקנס באזהרה. במקרים של מהירות מופרזת רצינית יותר, הנהג מקבל הזמנה לדין. בנוסף, הנהג יכול לקבל שלילת רישיון של חודש ויותר, וזוהי פסילה מנהלית. כשהנהג מגיע לשימוע הוא מציג את טיעוניו בסיוע של עורך דינו בכדי לנסות לבטל או לקצר את תקופת הפסילה. נהג שמנסה לפעול לבד מסתכן בחוסר היענות לטענותיו.
  • נהיגה תחת השפעת אלכוהול – נחשבת בין העבירות החמורות שקיימות והעונש עליה הוא פסילת רישיון למשך שנתיים לפחות. הבדיקה אותה מבצעת המשטרה כדי לבדוק אם הנהג שיכור כוללת נשיפה אל מכשיר בשם "ינשוף" וכן בדיקת דם במקרים מסוימים. בדיקת הינשוף אינה תמיד אמינה ועורך דין מנוסה ימצא את הדרכים לערער עליה.
  • דו"חות תעבורה – כוללים קנסות כספיים או הזמנה לדין. הקנסות ניתנים במקרים של עבירות קלות יחסית ואילו הזמנה להישפט היא עבור עבירות רציניות יותר. נהג שחושב שהוא לא אשם יכול לבקש להישפט בבית משפט לתעבורה. הסכנה היא שהשופט יכול להחמיר את עונשו. לכן חשוב לגשת להישפט אם חשים שיש טענות מוצקות וליווי של עורך דין מקצועי.
Categoryמאמרים